log

mcas

Ruszyły zapisy do MCAS-ów

Wyjścia na basen, pilates, zajęcia z fizjoterapeutą, kursy komputerowe, języka angielskiego, nauka tańca i inne – z tego wszystkiego będą mogli skorzystać za darmo seniorzy z Tarnowa w ramach drugiej edycji Międzyosiedlowych Centrów Aktywności Senioralnej (MCAS). Na projekt zagłosowali mieszkańcy w czwartej edycji Budżetu Obywatelskiego Miasta Tarnowa.


Ruszają zapisy do MCAS-ówRuszają zapisy do MCAS-ówW Tarnowie, tak jak przed rokiem, działać będą cztery MCAS-y prowadzone będą przez Stowarzyszenie Medycyna Polska - lidera projektu, Katolickie Centrum Edukacji Młodzieży KANA, Stowarzyszenie „Senior Na Czasie” oraz Stowarzyszenie „KANON”. Organizację te mają doświadczenie w prowadzeniu projektów dla seniorów.

Senior będzie mógł uczestniczyć w zajęciach w jednym z czterech MCAS:

 

- MCAS Centrum, ul. Mościckiego 12 (budynek KANY), prowadzony przez Katolickie Centrum Edukacji Młodzieży KANA,

- MCAS Północ, ul. Pułaskiego 92 (Klub Seniora „Złoty Wiek”), prowadzony przez Stowarzyszenie „Medycyna Polska”,

- MCAS Wschód, ul. Bitwy pod Studziankami 5 (budynek Gimnazjum nr 4, Klub Seniora „Kolorowa jesień”), prowadzony przez Stowarzyszenie „Senior Na Czasie”,

- MCAS Zachód, ul. Zbylitowska 5 (budynek MOST - Mościcki Ośrodek Szkoleniowo Terapeutyczny), prowadzony przez Stowarzyszenie KANON.

 

Celem Centrów jest zadbanie o aktywność osób starszych, zarówno społeczną jak i fizyczną.

 

Ruszyły właśnie zapisy do centrów. Osoby zainteresowane, w wieku powyżej 55 lat, mogą zapisać się w siedzibie każdego Centrum. Wystarczy wypełnić deklarację uczestnictwa i zapisać się na wybrane, interesujące zajęcia. Liczba miejsc jest ograniczona. Projekt ma objąć minimum 300 osób.


Oprócz zajęć, MCAS będą otwarte dla osób starszych co najmniej 4 dni w tygodniu przez cztery godziny. Tym samym będą to miejsca spotkań, wymiany pomysłów i zwykłych sąsiedzkich rozmów.
Prowadzony będzie portal www.centrasenioralne.pl i wydane będą bezpłatne „Gazety dla seniora”.

 

W minionym roku projekt cieszył się dużym zainteresowaniem wśród seniorów, zapisało się do niego ponad pięćset seniorów. W ramach MCAS-ów było m.in. ponad 290 warsztatów językowych, 190 komputerowych, 200 zajęć pilates i fitness, a także np. lekcje tańca.
W ramach MCAS-ów seniorzy brali udział w imprezach integracyjnych, współtworzyli Tarnowski Dzień Seniora, a także zaprosili tarnowian do wspólnego śpiewania piosenek z Powstania Warszawskiego w Parku Strzeleckim 1 sierpnia. W wakacje seniorzy pomagali w upalne w dni w rozdawaniu wody przez tarnowski magistrat i organizowali „Retro zabawy” – prezentowali najmłodszym zabawy, które były popularne kilkadziesiąt lat temu.


- „Klucz do życia na nowa” - takie jest hasło centrów. Cieszę się, że dla wielu tarnowskich seniorów, do tej pory siedzących w domu, to hasło stało się faktem. Jestem przekonany, że w tym roku kolejni seniorzy skorzystają z tej okazji, by zmienić na dobre swoje życie – dodaje Mirosław Biedroń, koordynator projektu ze Stowarzyszenia Medycyna Polska.

 

Prowadzenie Międzyosiedlowych Centrów Aktywności Senioralnej jest współfinansowane z budżetu Miasta Tarnowa. Miasto przeznaczy na jego realizację 240 tysięcy zł. Projekt potrwa do końca 2016 roku.

Aktualności

blank2

Our website is protected by DMC Firewall!